Weterynarz – zawód z przyszłością

Opublikowane przez | 4 lipca 2019 | Aktualności

r e k l a m a

Młodzi ludzie, po szkole, często zastanawiają się jaką drogę dalej obrać, jaki zawód przyniósłby satysfakcję i spełnienie.
Wybór jest trudny, ale przy wyborze trzeba kierować się predyspozycjami, zainteresowaniami i możliwościami.
Dziś zajmiemy się zawodem – jakim jest weterynaria.
Aby zostać lekarzem weterynarii, trzeba na prawdę dużo czasu i wysiłku poświęcić na naukę.

Nie jest to sprawa błaha – czeka bowiem wiele lat studiowania, praktyk, staż. Weterynarz musi posiadać bardzo rozległą wiedzę o anatomii, fizjologii, chorobach zwierzęcych, a także o metodach i sposobach hodowania, pielęgnowania na prawdę wielu gatunków zwierząt. Lekarz weterynarii musi trafnie zdiagnozować chorobą, bo przecież zwierzęta nie powiedzą co im dolega, gdzie boli. Takie trafne badanie i diagnoza pozwala na dobre określenie jednostki chorobowej i rozpoczęcie prawidłowego leczenia. Weterynaria to także zabiegi i operacje chirurgiczne. Każdy weterynarz powinien potrafić wykonać odpowiednio dany zabieg. Farmakologia to kolejny dział, który musi być opanowany, znajomość leków potrzeba jest przy wydawaniu odpowiednich recept i dawkowania leków przy leczonym schorzeniu.
Weterynaria to bardzo ciężka praca, czasem fizyczna, ale satysfakcja z niesienia pomocy zwierzętom jest ogromna.
Bardzo często zdarza się, iż weterynarze mają styczność z agresywnymi, dużymi, nieoswojonymi zwierzętami, w tej sytuacji też trzeba umieć się zachować, wiedzieć jak zareagować. Niestety istnieją także nie wesołe momenty tej pracy, takie kiedy nie udaje się już uratować zwierzęcia, bądź gdy nie rokuje nadziei na wyzdrowienie – w takich sytuacjach kluczową sprawą jest decydowanie o usypianiu zwierząt.

Oczywiste jest, że kandydat na weterynarza musi przede wszystkim kochać zwierzęta, oraz musi mieć dobre podejście do zwierząt. Ten zawód musi być wykonywany z pasją.
Zawód weterynarza jest bardzo ceniony na rynku, jest to zawód prestiżowy. Kiedy ktoś kocha zwierzęta, umie się nimi opiekować, nie boi się ciężkiej pracy i wieloletniej nauki – śmiało może rozważyć studia w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.